10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Kas ir pārejas enerģijas zudumi un kāpēc tiem ir nozīme?

Svarīga ir energoefektivitāte: mēs izskaidrojam kompresora darbības pārejas enerģijas zudumus, pārejot no viena darbības cikla uz otru.

Ir trīs skrūves tipa kompresori: fiksēta ražīguma, divu ātrumu un mainīga ražīguma (VSD). Kompresora darbības pārejas enerģijas zudumi palīdz izskaidrot ievērojamo atšķirību energoefektivitātē starp šiem trim kompresoru tipiem.

     Kas ir pārejas enerģijas zudumi?

Termins ‘’pārejas enerģijas zudumi’’ attiecas uz enerģiju, ko kompresors patērē, neradot izmantojamu saspiesto gaisu, pārejot no viena darbības cikla uz otru.  Šis ir termins, kas atspoguļo enerģijas izšķērdēšanu. Tradicionālajam fiksēta ražīguma kompresoram šie pārejas enerģijas zudumi var palielināties līdz pat 20% no kopējā elektroenerģijas patēriņa. Divu ātrumu skrūves kompresoriem ir tikai minimāli pārejas enerģijas zudumi. Mainīga ātruma piedziņas kompresori darbojoties tos gandrīz pilnībā novērš.

     Kas ir pārejas enerģijas zudumi?

     Pārejas enerģijas zudumi fiksēta ražīguma un divu ātrumu kompresoros

Šajā rakstā mēs apskatīsim divus skrūves kompresoru tipus, kuriem pārejas zudumi ir faktors: fiksēta ražīguma un divu ātrumu kompresori. Mēs arī paskaidrosim, kāpēc fiksēta ražīguma kompresori nekad nevar samazināt pārejas zudumus neatkarīgi no tā, cik efektīvi tie ir. Mēs parādīsim, kā divu ātrumu kompresoram izdodas būtiski samazināt šo izšķērdēto enerģiju.

 

     Pārejas enerģijas zudumi fiksēta ražīguma kompresoros

Pārejas enerģijas zudumi ir raksturīgi fiksēta ražīguma kompresoriem. Tas ir tāpēc, ka tie var darboties tikai ar pilnu jaudu, 100% motora ražīgumu un tāpēc, ka tos nevar iedarbināt esot zem spiediena.

        Kā tas darbojas?

  • Iedarbināšanas laikā: iedarbinot motoru, vispirms ir jāuzpilda gaisa/eļļas atdalītāja tvertne. Tikai tad, kad kompresors sasniedz 4 bāru spiedienu, atveras minimālā spiediena vārsts un tas sāk piegādāt saspiesto gaisu. Līdz šim brīdim visa kompresora iedarbināšanai izmantotā enerģija ietilpst īslaicīgos pārejas zudumos.
  • Pilna slodze: kad kompresors darbojas ar 100% motora jaudu un pieprasījums pēc saspiestā gaisa ir sasniedzis tā maksimumu, kompresors darbojas ar optimālu efektivitāti. Šajā ciklā enerģija netiek izšķērdēta.
  • Samazināts gaisa pieprasījums: kad pieprasījums pēc saspiestā gaisa samazinās, fiksēta ražīguma kompresors pāriet izkraušans ciklā. Tas ir tad, kad motors darbojas ar maksimālo jaudu, neradot saspiesto gaisu, kas ir 100% enerģijas izšķērdēšana.

     Pārejas enerģijas zudumi divu ātrumu kompresoros

Divu ātrumu kompresors samazina pārejas enerģijas zudumus par divciparu skaitli salīdzinājumā ar fiksēta ražīguma iekārtām. Tas ir tāpēc, ka izkraušanas laikā tas darbojas ar minimālu jaudu un var uzsākt darboties esot zem spiediena.

       Lūk, kā tas darbojas:

  • Iedarbināšanas laikā: uzsākot ar pilnīgi tukšu kompresoru, divu ātrumu kompresors ieslēdzas līdzīgi kā fiksēta ražīguma kompresors.
  • Pilna slodze: kad pieprasījums pēc saspiestā gaisa sasniedz maksimumu, kompresors darbojas ar maksimālo ātrumu. Enerģija netiek izšķērdēta, bet arī nekādu ietaupījumu salīdzinājumā ar fiksēta ražīguma kompresoru.
  • Samazināts gaisa pieprasījums: kad pieprasījums samazinās, divu ātrumu kompresors arī pāriet izkraušanas ciklā. Bet, izkraušanas cikla laikā tas darbojas ar minimālu jaudu, lai ievērojami samazinātu enerģijas izšķērdēšanu. Turklāt, tā kā divu ātrumu iekārta var uzsākt darbību esot zem spiediena, tā samazina arī izplūdes zudumus.
  • Izslēgšanās un restartēšana: divu ātrumu kompresors var uzsākt darbību esot zem spiediena. Tas nozīmē, ka tas var atsākt darboties ātrāk, un tam ir nepieciešams mazāk enerģijas nekā fiksēta ražīguma kompresoram.

Uzzināt par divu ātrumu kompresoru GA FLX un to, kāpēc tas ir energoefektīvāks un ilgtspējīgāks par fiksēta ražīguma kompresoru.

     Kompresora pārejas zudumu izmaksas

Šajā rakstā mēs izkskaidrojām kompresora darbības pārejas zudumu jēdzienu, kāpēc tie rodas fiksēta ražīguma kompresoros un kā tos samazina divu ātrumu kompresori. Tā kā enerģijas izmaksas parasti veido līdz pat 80% no kopējām kompresora izmaksām, šī energoefektivitātes atšķirība būtiski ietekmē kompresora ekspluatācijas izmaksas.

Vai nevarat izlemt, kurš kompresors būtu piemērotāks jūsu lietojumam? Sazinies ar Atlas Copco ekspertu šodien.

Kas ir pārejas enerģijas zudumi un kāpēc tiem ir nozīme?

explainer icon

Air compressors Control and monitoring systems