10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Eļļa/ūdens atdalītāja nozīme vides aizsardzībā

Svarīga vides aizsardzības sastāvdaļa ir nodrošināt, lai eļļa neiekļūtu ūdens apritē, tamdēļ eļļa/ūdens atdalītājam ir izšķiroša nozīme, kad izmantojat gaisa kompresoru.

Vai vēlaties saglabāt apkārtējo vidi drošu? Svarīgi ir aizsargāt ūdens ciklu no eļļas piesārņotājiem. Piesārņotāji var iekļūt ūdensvadā vai ūdenstilpnēs vairākos veidos. Dažkārt tas notiek rupju vides noteikumu pārkāpumu dēļ, izlietoto eļļu vienkārši ielejot kanalizācijas sistēmā. Citi veidi ir mazāk acīmredzami. Piemēram, saspiestā gaisa kompresora kondensāts vienmēr satur eļļas atlikumus. Tādēļ izšķiroša nozīme ir tam, lai piesārņotais kondensāts notekūdeņu sistēmā nenonāktu neattīrīts, t.i.pirms eļļas atdalīšanas no ūdens.

       Kādēļ ir jāatdala eļļa un ūdens?

Eļļas noņemšanai no ūdens ir izšķiroša nozīme. Iespējams, ka vairums cilvēku ir pazīstami ar eksperimentu, kas apstiprināja to, kā viens eļļas piliens ātri izplatās pa lielu ūdens virsmu. Viens litrs motoreļļas var piesārņot miljons litru gruntsūdeņu.

Eļļas plankums, kas pārklāj ūdenstilpni, var novērst skābekļa nokļūšanu augiem un dzīvniekiem. Eļļa var kaitēt arī savvaļas dzīvniekiem, ietekmējot kažokzvēru izolējošās īpašības. Turklāt, ja eļļa ir noplūdusi ūdenstilpnē, tā var apdraudēt putnu dzīvotspēju.

           Ir vēl viens iemesls, lai atdalītu eļļu no ūdens. Daudzās valstīs tas ir noteikts ar likumu. Arvien vairāk valstu un citu jurisdikciju pieņem stingrākus vides aizsardzības noteikumus. Tie nosaka aizliegumu eļļu vai to saturošu ūdeni izlaist ūdens apgādē. Par šādu likumu pārkāpšanu var tikt piespriesti lieli naudas sodi.

             Lai gan iepriekšminētais eksperiments liek secināt, ka eļļa un ūdens nesajaucas, tas nenozīmē, ka eļļu var vienkārši nosmelt no ūdens virsmas. Līdz ar to saspiestā gaisa sistēmās ir nepieciešams atdalīt eļļu no ūdens atbilstoši spēkā esošās likumdošanas prasībām, un lai mazinātu ietekmi uz apkārtējo vidi. Labā ziņa ir tā, ka eļļas/ūdens atdalītāji no saspiestā gaisa var noņemt aptuveni 99,5% eļļas ūdens tvaikos un mēs apskatīsim, kā darbojas eļļas/ūdens atdalītājs.

      Kā darbojas eļļa/ūdens atdalītājs?

Saprotams, ka dažādu ražotāju eļļa/ūdens atdalītāji ir atšķirīgi. Tomēr vairums no tiem darbojas pēc daudzpakāpju filtrēšanas un adsorbcijas principa. Adsorbcija ir virsmas process, kurā eļļa vienkārši nogulsnējas uz virsmas, jo tā ir mazāk blīva par ūdeni.

Saspiestā gaisa kondensāts tiek attīrīts ar atdalītāju divos vai trijos filtrēšanas posmos, kuros izmanto dažādus filtru materiālus. Mēs aplūkosim katru darbību, lai sniegtu labāku izpratni par to, kā darbojas gaisa kompresora kondensāta attīrīšana no eļļas.

 

    Filtrēšanas posmi

Ar eļļu piesārņotais kondensāts zem kompresora spiediena plūst uz atdalītāju. Vispirms tas izplūst caur pirmās pakāpes filtru - priekšfiltram. Spiediena samazināšanas vārsts parasti kalpo, lai samazinātu spiedienu un novērstu turbulenci atdalītāja tvertnē. Tā rezultātā eļļa tiek atdalīta no ūdens ar gravitācijas spēku.

  • Pirmais posms

Pirmās pakāpes filtri parasti sastāv no polipropilēna šķiedrām, kas adsorbē eļļu, bet ne ūdeni. Līdz ar to eļļas pilieni pielīp pie propilēna šķiedras virsmas. Šo šķiedru sauc par "oleofīlu", jo tā spēj piesaistīt eļļu. Šāda veida filtra materiāli parasti peld pa ūdens virsmu. Eļļas pilieniem adsorbējoties, filtrs kļūst smagāks un, tuvojoties filtra dzīves cikla beigām, pakāpeniski nogrimst.

  • Otrais un trešais posms

Pēc pirmā filtrēšanas posma kondensāts plūst caur galvenajiem filtriem. Tie ir otrās un dažkārt arī trešās pakāpes filtri. Kondensāta gala attīrīšanai bieži izmanto aktivēto ogli vai organisko mālu, ja emulsija ir stiprāka.

  • Pēdējais posms

Šī procesa beigās eļļas atlikumi tiek savākti kopā, kas vēl joprojām palikuši saspiestā gaisa kondensātā. Pēc pirmā filtrēšanas posma, pie 20 °C apkārtējās vides temperatūras, kondensāts satur ~1-2 g/m3 eļļas, un pēc galīgās kondensāta attīrīšanas paliek aptuveni 2-3 mg/m3 eļļas. Atlikušais ūdens ir pietiekami tīrs, lai to droši varētu novadīt kanalizācijas sistēmā. Tātad šajā procesā palīdzēja eļļa/ūdens atdalītājs. Galu galā tas ir abpusēji izdevīgs. Uzņēmums likumu nepārkāpa, izvairījās no naudas soda un vienlaikus aizsargāja apkārtējo vidi.

    Eļļa/ūdens atdalītājs ir pienākums, nevis iespēja

Nepieciešamība atdalīt eļļu no ūdens ir ne tikai pareiza rīcība, bet bieži vien arī tiesību akta prasība. Daudzās valstīs ir stingri noteikumi, ieskaitot lielus naudas sodus, lai nodrošinātu to, ka eļļa tiek atdalīta no ūdens un nenonāk ūdens apritē. Tomēr nereti šādi noteikumi atšķiras, t.i. dažas jurisdikcijas uzskata, ka neliels eļļas atlikums ūdenī ir drošs, bet citas uzskata, ka tas ir apkārtējās vides aizsardzības standartu pārkāpums.

Atklāj Atlas Copco drošos un efektīvos eļļa/ūdens atdalītājus zema, vidēja un augsta spiediena saspiestā gaisa iekārtām. Nevarat izlemt, kurš ir piemērots lietojumam, sazinies ar mums!

Eļļa/ūdens atdalītāja nozīme vides aizsardzībā

explainer icon

Air compressors Oil Water separators Air and gas treatment