Izvērtējot gaisa kompresoru ir jāapsver vairāki aspekti
Pirms lēmuma pieņemšanas ir noderīgi izvērtēt gaisa kompresoru tipus un jāņem vērā šādus aspektus:
- Lietojuma un nozares prasības
- Gaisa plūsmas patēriņš un kapacitāte
- Spiediena pieprasījums
- Gaisa kvalitāte, sausinātāji un līnijfiltri
- Darbības laiks dienā
- Saspiestā gaisa pieprasījuma svārstības
- Nākotnes attīstības un paplašināšanās iespējas
Gaisa virzuļkompresori
Virzuļkompresors ir ekonomiskākais un lētākais gaisa kompresors. Šī iekārta, kas ir uzstādīta daudzos mazos uzņēmumos, ir ļoti vienkārša un uzticama. Virzuļkompresorus parasti izmanto automobiļu vai riepu remontdarbnīcās, kā arī vieglajā rūpniecībā.
Virzuļkompresoram ir salīdzinoši viegli veikt tehnisko apkopi, un tiem ir nepieciešamas tikai minimālas sākotnējās izmaksas. Lai gan sākotnējās investīcijas ir nelielas, šiem kompresoriem ir vairāki trūkumi, kurus ir vērts ņemt vērā. Šīs iekārtas ir paredzētas tikai periodiskai lietošanai. Tie var darboties tikai aptuveni 50-60% no sava darba cikla. Tas nozīmē, ka virzuļkompresori darbojas 30-35 minūtes katru stundu, un pārējā laika periodā tiem vajadzētu "atpūsties". Šī iemesla dēļ rodas dīkstāves procesā. Papildu šiem kompresoriem ir nepieciešams atbilstošs dzesēšanas laiks starp darba cikliem, pretējā gadījumā tie pārkarst.
Svarīgi ir arī zināt, ka saspiestais gaiss, ko ražo virzuļkompresori, satur daudz eļļas. Ja saspiestais gaiss netiek pareizi apstrādāts, tas var sabojāt papildaprīkojumu, kas izmanto saspiesto gaisu. Visbeidzot, virzuļkompresori ir ļoti skaļi. Šis troksnis var būt liels pārbaudījums darbiniekiem, kas strādā iekārtas tuvumā.
Skrūves kompresors
Ja ražotnē ir nepieciešama pastāvīga saspiestā gaisa padeve, vajadzētu apsvērt uzstādīt skrūves kompresoru. Atšķirībā no virzuļkompresoriem šīs vienības var strādāt 100% nepārtrauktā darba režīmā. Tie ir izstrādāti un izgatavoti uzticamai darbībai visu diennakti. Turklāt skrūves kompresoram ir vairāk iespēju nekā virzuļkompresoram. Balstoties uz jūsu prasībām un budžeta varat izvēlēties mainīga ražīguma kompresoru (VSD) vai fiksēta ražīguma kompresoru. Vairums skrūvju bloku tiek izgatavoti ar integrētu saspiestā gaisa sausinātāju sausā gaisa padevei.
Pastāv iespēja uz saspiestā gaisa tvertnes uzstādīt mazākus skrūvju kompresorus. Tas ļauj ietaupīt vietu kompresora telpā un uzstādīšanas izmaksas.
Mainīga ražīguma kompresori
Gaisa kompresori ar mainīga ražīguma tehnoloģiju (VSD) ir visdārgākā iespēja sākotnējo ieguldījumu ziņā, taču tie ir arī ļoti energoefektīvi un ilgtspējīgi. Tā kā enerģijas patēriņš veido līdz pat 80% no gaisa kompresora ekspluatācijas izmaksām, tās parasti pilnībā atmaksājas. Faktiski jūs varat ietaupīt līdz pat 60%, uzstādot jaunākās paaudzes gaisa kompresoru ar mainīga ražīguma tehnoloģiju, elektroenerģijas patēriņu salīdzinot ar fiksēta ražīguma kompresoru. Ietaupītās enerģijas apjoms ātri vien pārvēršas vairākos desmitos tūkstošu eiro gadā.
Ja jūsu ražošanā saspiestā gaisa pieprasījums ir mainīgs, labākā izvēle ir mainīga ražīguma iekārtas. Tas jo īpaši attiecas, ja darbs norit vairākās maiņās un saspiestā gaisa plūsma palielinās vai samazinās dienas laikā. Kompresora motoru ar mainīga ražīguma piedziņu jauda atbilst nepieciešamajam saspiestā gaisa pieprasījumam, kad tas ir nepieciešams. Vienkārši sakot, kompresors zina, kāda gaisa plūsma tiek izmantota, un attiecīgi pielāgo dzinēja apgriezienus. Tādā veidā tiek izmantots tik daudz jaudas, cik nepieciešams saspiestā gaisa ražošanai konkrētā laika periodā. Dienās, kad nepieciešamība pēc saspiestā gaisa ir mazāka, mainīga ražīguma kompresori ir īpaši noderīgi. Tas ļauj izvairīties no lieka elektrības patēriņa, jo iekārta darbojas atbilstoši pieprasījumam konkrētā brīdī.
VSD gaisa kompresori ar mainīga ražīguma tehnoloģiju drīzāk kļūst par normu, nevis izņēmumu. Daudzi klienti atklāj, ka katru gadu ietaupa elektroenerģiju, tādēļ investīcijas var novirzīt citiem projektiem.
Ja esat pārliecināts, ka saspiestā gaisa pieprasījums ir stabils un nemainīgs, varat apsvērt fiksēta ražīguma kompresora iegādi.
Fiksēta ražīguma gaisa kompresori
Jau pašā kompresora nosaukumā ir teikts, ka fiksēta ražīguma gaisa kompresori darbojas tikai ar vienu ātrumu visu dienu. Šī statiskā darbība nozīmē, ka jūs ražosiet visu laiku vienu un to pašu saspiestā gaisa spiedienu un apjomu. Tas nedarbojas ar mazāku ražīgumu, kad tas netiek izmantots. Tomēr šie kompresori joprojām ir labāks risinājums nekā virzuļkompresori, ja jums ir nepieciešama 100% saspiestā gaisa plūsma, un tie ir paredzēti darbam tikai ar maksimālo slodzi.
Kas vēl jāņem vērā, izvēloties gaisa kompresoru?
Šajā sadaļā mēs apspriedīsim kompresoru izmērus un gaisa spiedienu. Ja joprojām šaubāties, kādu gaisa kompresoru izvēlēties, ir vērts ieskatīties šajās tēmās. Ieguldot pārāk daudz vai pārāk maz saspiestā gaisa aprīkojumā var tikt samazināta efektivitāte. Turklāt, izvēloties jaunu aprīkojumu, jūs atradīsiet kompresorus ar eļļas iesmidzināšanu un bezeļļas iekārtas, kurus mēs īsumā apskatīsim tālāk.
Pareiza kompresora izmēra izvēle
Pareiza kompresora izmēram ir būtiska nozīme ražošanas procesā. Būtībā jums vajadzētu novērtēt, kāda būs kompresora motora jauda (kW), gaisa spiediens (bar), trokšņa līmenis (dB), kapacitāte (m3/min), vai ir nepieciešams gaisa sausinātājs un spiediena tvertne. Šie ir daži no galvenajiem faktoriem, kas ir jaaplūko tuvāk, kad iegādājas saspiestā gaisa kompresoru.
Eļļas un bezeļļas gaisa kompresori
Esam sagatavojuši arī pārskatu par eļļas iesmidzināšanas un bezeļļas kompresoriem. Šajā sadaļā aplūkotas vispiemērotākās izvēles dažādiem lietojumiem, kā arī gaisa kvalitātes un tīrības standarti. Iekārtās ar eļļas iesmidzināšanu eļļu izmanto dzesēšanai, spiediena radīšanai un detaļu berzes samazināšanai. Šī procesa rezultātā saspiestajā gaisā rodas nelieli eļļas atlikumi.
Ja strādājat pārtikas vai medicīnas nozarē, bezeļļas kompresori parasti ir vislabākā izvēle. Tie garantē 100% attīrītu saspiesto gaisu un atbilst visaugstākajiem gaisa kvalitātes standartiem.
Šos divus gaisa kompresoru veidus ir vērts pieminēt jo īpaši tāpēc, ka gan virzuļa, gan skrūves gaisa kompresora aprīkojums ir pieejams gan ar eļļas iesmidzināšu, gan bezeļļas.